Zpět na příspěvky

Chtěli jsme, aby stánek NEVY přitáhl pozornost, ale zbytečně nedominoval, říká Roman Vrtiška

Není zdaleka největší ani nejdražší, přesto náš veletržní stánek na R+T ve Stuttgartu přitahuje pozornost. Dominují mu obrovské modré vějíře z žaluziových lamel, které mají za cíl stánek „obléci“, ale zároveň jej nechat pocitově otevřený a přístupný. Spoluautor návrhu Roman Vrtiška ze studia VRTIŠKA & ŽÁK v rozhovoru vysvětluje, jak ve firmě při návrhu stánku přemýšleli.

Dominantní modrá, zbytek barev neutrální

Celému stánku cíleně dominuje jediná barva – naše korporátní modrá. Všechny ostatní prvky uvnitř konstrukce jsou bílé nebo šedé, aby na sebe zbytečně nestrhávaly pozornost.

„Uvnitř stánku mají vyniknout zejména vystavené žaluzie a screeny, proto jsme zde nenavrhovali žádné barevné prvky a vše je záměrně v neutrálních barvách,“ říká architekt.

Plášť, který porušuje linearitu žaluzií

Na podobném principu maximálního kontrastu ve VRTIŠKA & ŽÁK navrhnuli i plášť stánku. Jelikož lamely venkovních žaluzií jsou standardně v lineární (horizontální) poloze, architekti je pro stánek cíleně navrhnuli do vějíře, kde se lamely dostávají až do vertikální pozice.

„Boří to stereotyp, vytváří zajímavý kontrast a zároveň opět dochází k vizuálnímu oddělení pláště stánku od horizontálních žaluzií vystavených uvnitř,“ zpřesňuje Roman Vrtiška. Každý paprsek ve vějíři je přitom složený ze dvou lamel vsunutých do sebe, aby byla konstrukce co nejpevnější.

Atmosféru dokreslují detaily

Výsledkem je unikátní plášť, který celý prostor zahaluje a objímá, ale zároveň jej nechává otevřený a přístupný.

Celkovou atmosféru stánku pak dokreslují důležité detaily, jako je například sladěné oblečení, audio/video technika nebo tištěné materiály.

„NEVA si dává záležet na každém detailu, člověk se uvnitř cítí příjemně a přesně ví, za kým může jít nebo co tu může dělat. Ve výsledku je tak zážitek z návštěvy stánku velmi pozitivní a dost podobný tomu, co zažijete i na showroomu v Kralicích na Hané. Krásně tak podtrhuje integritu celé značky,“ uzavírá Roman Vrtiška.

22. 2. 2024